15 iulie 1988 – Notă despre vecini

Ministerul de Interne
Inspectoratul Judeţean Iaşi – Securitate
Serviciul „F”
Către Inspectoratul Judeţean Iaşi – Securitate
Serviciul I
Notă
La adresa dv. nr. 1/113/V.4/0093836 din 14.07.1988, privind pe numitul MĂNĂSTIREANU DĂNUŢ, fiul lui Ioan şi Mina, născut la 30.11.1954 în Iaşi, domiciliat în Iaşi, Strada Columnei nr.18, bl.K6, parter, ap.4, de profesie economist la Cooperativa „Prestaţiunea” Iaşi, vă comunicăm următoarele:
Din verificările efectuate a rezultat că obiectivul împreună cu soţia au plecat în concediul de odihnă iar în prezent s-ar afla la Cluj. În locuinţa numitului Mănăstireanu are acces cu cheie, sora soţiei acestuia, care domiciliază în acelaşi bloc, unde a cumpărat o garsonieră de la un individ pe nume XXXXX. Acces în locuinţa obiectivului mai are un cumnat de-al obiectivului care domiciliază în cartierul Păcurari. Una din sursele noastre ne-a mai relatat că numitul Mănăstireanu a fost vizitat la începutul lunii iulie de doi cetăţeni belgieni pe care se pare că i-a cazat la domiciliu, aspect cunoscut şi de subofiţerul de miliţie, sectorist în cartier.
Vecinii obiectivului:
1. XXXXX – fiica lui XXXXX, născută la XXXXX în Iaşi, […] la XXXXX figurează în cartea de imobil ca funcţionară la I.J.I.M. Iaşi, dar sursele noastre presupun că cea în cauză nu lucrează, fiind observată frecvent la domiciliu. Aceasta este în relaţie de prietenie cu un student din Kuwait, locuind împreună cu acesta. Numita a fost vizitată în luna iunie 1988 de fratele studentului străin care a venit din Kuwait cu un autoturism, pentru a definitiva situaţia căsătoriei celor doi.
2. XXXXX fiul lui XXXXX şi XXXXX, născut la XXXXX localitatea Alunu, judeţul Vâlcea, de profesie inginer la Întreprinderea „Mătase” din Iaşi, şi XXXXX, fiica lui Dumitru şi Ana, născută la XXXXX în comuna Pd. Iloaiei judeţul Iaşi, XXXXX la XXXXX din comuna Larga Jijia jud.Iaşi.
3. La parter ap.3, locuieşte sora soţiei lui Mănăstireanu, singură, care este încadrată în muncă, dar nu ştim instituţia.
4. La parter ap.4, domiciliază obiectivul.
5. XXXXX – fiul lui XXXXX şi XXXXX născut la XXXXX în comuna Comarna judeţul Iaşi, XXXXX concubina acestuia – fiica lui XXXXX, născută la XXXXX în comuna Costuleni Judeţul Iaşi, muncitoare la Întreprinderea de Tricotaje „Moldova” Iaşi.
6. XXXXX născută la XXXXX în […] jud. Vaslui, pensionară, XXXXX – nepoata acesteia, născută la XXXXX în […] jud. […], muncitoare la Întreprinderea „Tehnoton” Iaşi .
7. XXXXX, fiul lui XXXXX născut la XXXXX în […] jud. Botoşani, XXXXX şi XXXXX fiica lui XXXXX şi XXXXX născută la XXXXX în comuna […] jud. Iaşi, […] Iaşi împreună cu trei copii minori domiciliază la XXXXX.
8. XXXXX fiul lui XXXXX născut la XXXXX în […] Iaşi, XXXXX la I.M. Nicolina Iaşi împreună cu soţia, născută la XXXXX în […] jud. Iaşi, de profesie XXXXX

Author: DanutM

Anglican theologian. Former Director for Faith and Development Middle East and Eastern Europe Region of World Vision International

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: