Inspectoratul Judeţean Iaşi
Nr. 9/0023773 din 8-I-1974
Către
Inspectoratul Judeţean Iaşi
Serviciul I
La adresa Dvs. Nr.113/N.I./38304 din 22-XI-1973, vă comunicăm următoarele:
- XXXX [Macoveschi Viorel] este fiul lui XXX, născut la XXX în Iaşi, ca studii posedă Liceul teoretic promoţia 1973, nu este încadrat în câmpul muncii, locuieşte împreună cu părinţii săi în Str. XXX.
Din investigaţiile efectuate la adresa de mai sus, a rezultat că elementul în cauză, este cunoscut de sursele folosite de noi, cu comportări frumoase în familie cât şi faţă de cetăţenii din jurul imobilului său. Este o fire retrasă puţin comunicativă cu vecinii, este respectos în relaţiile cu cetăţenii, în cursul anului 1973, a candidat pentru admiterea în învăţământul superior, însă nu a reuşit, nu s-a încadrat în câmpul muncii, motivând că se pregăteşte pentru admiterea din anul 1974. A rezultat că este sub influenţa mamei sale, pe care o ascultă în sfaturile ce i le dă, care dealtfel a reuşit să-l influenţeze să creadă în perceptele sectei Baptistă, pe care o frecventează cu regularitate, iar uneori la domiciliu vin tineri de aceiaş vârstă şi mai mici chiar faţă de acesta şi cu care cântă unele cântece religioase. Una din astfel de vizite a primit la domiciliu cu ocazia aniversării împlinirii a 19 ani a ??? sale, respectiv la data de 12 noiembrie 1973, cu care ocazie musafirii au cântat în cor cântece religioase. Tinerii cu care este în relaţii de prietenie şi cu care se vizitează nu sunt din cartierul unde acesta locuieşte, aceştia fiind fii de sectanţi din oraş, iar la domiciliu acestuia vin rar şi nu sunt cunoscuţi de sursele folosite de noi.
Menţionăm faptul că, despre obiectiv şi părinţii săi, s-au mai efectuat investigaţii fiind cerute de Serviciul I al Inspectoratului nostru cu Nr.113/G.M./7520 din 18-IV-1972 şi care au fost trimise de către noi cu Nr.92/00771 din 29-V-1972. Lucrarea se poate consulta la problemă, unde redăm datele de stare civilă şi relaţii despre obiectiv.
SPECIALIST III
[...] BADIU COSTICĂ
[...] LUNGU EUGEN









exista pericolul ca “obiectivul” sa fie arestat, judecat si condamnat pt “parazitism” in cazul ca nu se “incadra in cimpul muncii”.
ce limba de lemn! unii au patit-o. era parca un hcm privitor la combaterea pstilului de viata parazit. doar furnicile si viespii erau buni. greierashii la gherlă.
By: pasareaphoenixremixed on 9 December 2010
at 7:12 pm
sau cel putin primea o amenda usturatoare, ca sa se invete minte
Uneori, Securitatea facea presiuni ca cineva sa fie concediat, dupa care il amenda pentru parazitism. ‘Curat murdat, coane Fanica.’
By: DanutM on 9 December 2010
at 9:46 pm